Domů Rady a Tipy Nezapomeňte si vzít helmu na skútr

Nezapomeňte si vzít helmu na skútr

0

Jízda na skútru by měla jednoznačně obnášet i používání bezpečnostních prvků. K těm jednoznačně patří i helma. Kterou si vybrat?

Co na helmy na skútr říká zákon

Je nutné nejprve upozornit, že nošení helmy na skútr není otázkou rozhodnutí samotného motoristy. Do této problematiky samozřejmě promlouvá i legislativa.

Konkrétně se tato úprava objevuje v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ta říká, že přepravovaná osoba je povinna užívat za jízdy na motocyklu nebo mopedu ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního předpisu.

Příliš se vám podobné ustanovení nelíbí? Zkuste jej přehodnotit, hlavně v rámci vlastní bezpečnosti je jednoznačně nutné si přilbu vzít bez ohledu na kubaturu stroje. Její nošení pomáhá zabránit fatálním úrazům hlavy.

Jak vybrat přilbu na skútr

Helmy se dělí v první řadě podle typu, a to na:

  • otevřené helmy
  • výklopné helmy
  • uzavřené (integrální) helmy

Otevřený typ můžete použít i na skútr. Jde o skořepinu, jejíž součástí není ochrana očí. Ta je ale, pozor, také povinná, s tímto typem vás tak jednoznačně nemine dokoupení brýlí. Helmy nemají ochranu brady a obvykle bývají typické retro designem.

Uzavřené modely se také prodávají pod názvem helmy integrální. Většinou jsou vybaveny i sklápěcím plexi a zatmavovací sluneční clonou. Plně chrání celou hlavu a jsou vhodné především na „velké“ motorky.

Pro většinu motoristů je rozhodující cena a rozhodnou se tak po tomto modelu spíše nesáhnout. Nicméně rozhodně jejich pořízení nelze považovat za pomyslnou ostudu dokonce i pro pomalejší stroje.

Vhodným kompromisem z hlediska ochrany může být i helma vyklápěcí. Tyto varianty v sobě spojují výhody obou předcházejících typů. Výklopná část zajišťuje pohodlí, motorista si při zastávkách jednoduše nemusí sundávat celou helmu.

Jaký volit materiál helmy

Podstatnou měrou o vlastnostech konkrétního produktu rovněž rozhoduje použitý materiál. Helmy lze tak z tohoto pohledu rozdělovat na:

  • termoplastové provedení
  • kompozitové provedení

Pod obecným názvem termoplast se ukrývá ABS nebo nebo polykarbonát. Výhodu obou těchto materiálů definuje zejména nižší cena. Naopak za nedostatek lze pokládat nižší odolnost. Kompozit nabízí nízkou hmotnost a zároveň vysokou odolnost. Je ale také znatelně dražší.

Jakou velikost helmy vybrat

Helmu je vhodné si vyzkoušet. Měla by klást po nasazení mírný odpor a subjektivně být trochu užší, než je potřebné. Ovšem pozor, nesmí na druhou stranu nikde tlačit. Helma na skútr by měla být vybrána tak dobře, aby vás nikde netlačila dokonce ani při delším nošení.

Nemáme-li možnost vyzkoušení, řídíme se dle míry v centimetrech. Měřit musíme hlavu v oblasti nad ušima a nad obočím. Výrobci pak dodávají helmy ve velikostech klasicky od XS až po 3XL. K porovnání slouží jednoduchá převodní tabulka. Běžně se rozměry helem pohybují od 53 do 64 cm.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version