Alespoň půlhodinu pohybu denně! Víte, co všechno se na vašem zdraví změní?

on

|

views

and

comments

Pravidelný pohyb, malých i velkých, podporuje imunitu.
Lidé by neměli zapomínat na dodržování zdravého životního stylu. „Fyzická aktivita má význam v prevenci mnoha rozšířených chronických onemocnění a příznivě ovlivňuje i obranyschopnost organismu. Pozitivní účinky fyzické aktivity na zdraví se projevují zejména za předpokladu, že je prováděna pravidelně, s dostatečnou intenzitou a dlouhodobě, „uvedla pro média mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví SR Daša Račková.

Kde, jak a kolik?

Odborníci radí věnovat se pravidelnému pohybu denně alespoň půlhodinu. Ideální je přitom pohyb na čerstvém vzduchu. Pobyt v přírodě má totiž řadu benefitů, kromě podpory fyzického zdraví přináší i podporu psychice a obecně posiluje imunitní systém. Jedním z benefitů pohybu na čerstvém vzduchu a v přírodě je kyslík, který tělo dostane. „Pro zachování dlouhodobě dobrého zdraví je velmi důležitý,“ upozorňují odborníci.

V chladnějším počasí je ideální věnovat se méně náročným fyzickým aktivitám. Lepší je procházka jako běh či exteriérové ​​cvičení – platí to však pro ty, kteří na pohyb venku zvyklí nejsou. Pokud patříte do druhé skupiny, klidně pokračujte s kardio a cvičebními aktivitami i v říjnu či listopadu. Při činnostech, během nichž se tělo zahřeje a zpotí, však nezapomínejte ani na kvalitní oblečení či například ochranu dýchacích cest (pomocí šálu, kukly na běhání).

I menší úpravy životosprávy mají svůj význam. Vhodná je například krátká ranní rozcvička, procházení se během telefonování, namísto výtahu mohou lidé raději chodit častěji po schodech a alespoň v některé dny je dobré vyměnit přepravu dopravním prostředkem za procházku či jízdu na kole.

„Vzpomeňte si na pohybovou aktivitu, která vás v minulosti bavila a která je adekvátní i vzhledem k vaše současné fyzické možnosti. Snažte se využívat a rozhýbat svalstvo, při pohybu by se vám měl alespoň mírně zrychlit puls a dech, „uvedla Račková.

Nejen aktivita, ale i odpočinek!

V neposlední řadě je však velmi důležité dopřát tělu i patřičný odpočinek a relaxaci. To platí pro pravidelné sportovce, ale i obecně. Ti, co se věnují sportu na pravidelné a časté bázi musí tělo dostatečně regenerovat. Jen tak dokáží posílenou imunitu udržet v dlouhodobě funkčním stavu.

Vedle relaxaci, jejíž součástí může být například cvičení jógy, meditace, teplá vana s přidáním uvolňujících a relaxačních solí do koupele, nesmíme podceňovat ani pravidelně spánek. Dlouhodobý nedostatek spánku snižuje přirozenou obranyschopnost těla, proto odborníci připomínají potřebu vhodného spánkového režimu. Pokud spíme málo, jsme zranitelnější, tvrdí odborníci. Myslete na to a snažte se tělu zajistit pravidelný spánek v rozmezí 7 až 8 hodin. Pokud máte problémy s usnutím, můžete zkusit přírodní prostředky na uklidnění organismu, ale například i koupel s magnéziovou solí či uklidňující bylinkové odvary zhruba hodinu před spaním.

Share this
Tags

Must-read

Rozdíly mezi odstoupením od smlouvy a reklamací

Odstoupení od smlouvy, reklamace, vrácení zboží v zákonné lhůtě – kdo se má ve všech těch pojmech vyznat? Běžní spotřebitelé obvykle při nákupu vysavače nestudují zákony a...

Trendy v obuvi pro rok 2023. Podívejte se, co bude trendy příští rok

Každá žena, která sleduje nejnovější trendy a snaží se vždy vypadat módně a stylově, se jistě ptá, jaká obuv bude módní příští rok. Zde...

Co nosit na podzim a v zimě na obchodní schůzky?

Oblečení na obchodních schůzkách je nesmírně důležité. Vhodně zvolené prokazuje kompetenci a profesionalitu. Mnoho lidí si klade otázku, jak si vybrat formální oděv na...
spot_img

Recent articles

More like this